| Technical Information | |
|---|---|
| First End Connector Type | NEMA 5-15P |
| First End Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Second End Connector Type | IEC 320 EN 60320 C13 |
| Second End Connector Detail | 2 x IEC 320 EN 60320 C13 |
| Device Supported | Computer |
| Power Description | |
|---|---|
| Voltage Rating | 125 V AC |
| Frequency | 60 Hz |
| Current Rating | 10 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Cord Length | 6 ft |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
18AWG SJTW |
| Compatibility |
Computer |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |