| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail |
|
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 800 VA |
| Load Capacity (Watt) | 475 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.50 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 10.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 7.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 21.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |