| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection |
|
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 940 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11.8" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 7.5" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 27.78 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | Tested to UL1778 (USA), CSA C22.2 No. 107.3 (Canada), NOM (Mexico), Class A (emissions), FCC Part 68 / Industry Canada (Telecommunications) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |