| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 330 VA |
| Load Capacity (Watt) | 225 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm | On Battery |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Includes 4 front-panel status indicator LEDs for line power, battery power, voltage regulation and battery low/replace status |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 18 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 46 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 4.8" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA, Series AGOM350KSR57HG), UL2601-1 (Medical), cUL (Canada), FCC Class B (emissions), FCC Part 68 / Industry of Canada (telecommunications), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |