| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Number of Surge-only Outlets | 2 |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Transfer Time | 6 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Energy Saving | Green Energy-Saving |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 700 VA |
| Load Capacity (Watt) | 350 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Voltage Range | 110 V AC - 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
Front Panel LCD Display:
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Battery Size | 12V |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 9842.52 ft |
| Storage Relative Humidity | 90% |
| Thermal Dissipation | 12.60 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.3" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 13.6" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 14.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |