| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Brownout |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 350 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm | Self-test Operation |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.20 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.7" |
| Width | 12" |
| Depth | 7.2" |
| Weight (Approximate) | 14.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
2-year warranty; $200,000 connected equipment insurance (USA & Canada Only). |