| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 700 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 8 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 24 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 12.8" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 9.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 36.11 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Ideal for providing a continuous clean grounding reference, voltage regulation and backup power for sensitive POS, networking and home-theater applications. |
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), CSA C22.2 No. 107.3 (Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |