Tripp-Lite N785-H01-SFP Accessories
N785-H01-SFP
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported |
|
| Maximum Distance Supported | 0.10 km |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 1 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Power Consumption | 1.80 W |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 0.9" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 8.43 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |