| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Cable Length | 328.10 ft |
| Connector Type on First End | LC - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC - Male |
| Connector Type on Second End | LC - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC - Male |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 12" |
| Shipping Width | 12" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |