| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 9/125 µm |
| Cable Length | 16.40 ft |
| Connector Type on First End | SC |
| Connector on First End Details | 2 x SC |
| Connector Type on Second End | ST |
| Connector on Second End Details | 2 x ST |
| Jacket Type | Plenum |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 3" |
| Shipping Width | 3.50" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |