| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6a |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |