| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Length | 1000 ft |
| Connector Type on First End | Bare Wire |
| Connector on First End Details | 1 x Bare Wire |
| Connector Type on Second End | Bare Wire |
| Connector on Second End Details | 1 x Bare Wire |
| Device Supported | Network Device |
| American Wire Gauge | 23 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Shipping Height | 13.78" |
| Shipping Width | 14.17" |
| Shipping Weight (Approximate) | 31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | South Korea |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |