| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | No |
| Jacket Type | CM |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Boot Type | Snagless |
| Number of Pairs | 4 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |