| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 2 ft |
| Conductor | Copper |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |