Tripp-Lite N200-005-BK Accessories
N200-005-BK
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 5 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24 AWG |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 7" |
| Shipping Width | 9" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.56 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |