| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 6 |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Data Transfer Rate | 1 Gbit/s |
| Boot Type | Molded |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 8" |
| Shipping Weight (Approximate) | 12.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Strain relief |
| Certifications & Standards |
UL |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |