| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Unloaded Sockets | 1 |
| Total Number of Sockets | 1 |
| Number of Gangs | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 3.4" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 0.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |