| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 4 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 0.25" |
| Shipping Width | 0.25" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |