| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Blue |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 11" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 9.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty |