| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Category 5e |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Cable Length | 5 ft |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Network Device |
| Boot Type | Snagless |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Green |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |