| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Thunderbolt 3 |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.1 (Gen 2) Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 40 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 7.09" |
| Shipping Width | 4.33" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.60 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |