| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Lightning/Micro-USB/USB/USB-C |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Connector Plating | Nickel |
| Contact Plating | Gold |
| Device Supported |
|
| MFI | Yes |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Height | 0.91" |
| Shipping Width | 4.57" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Apple iPads/iPods:
Microsoft - Surface Pro |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |