| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 2400 W |
| Load Capacity (Watt) | 2400 W |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 20 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Mini-tower |
| Height | 7.3" |
| Width | 6" |
| Depth | 7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Maintains regulated output voltage during severe brownouts and overvoltages for computer accessories, printers, home theater equipment, a/v components, point-of-sale equipment, and other applications requiring clean, regulated AC power. |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |