| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 8 x NEMA 5-15R |
| Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 61 kA |
| Power Handling | 1440 VA |
| Surge Energy Rating | 3840 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Light Gray |
| Product Material | Metal |
| Power Cord/Cable Length | 12 ft |
| Height | 2.5" |
| Width | 9" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 3.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $50000 |