| Technical Information | |
|---|---|
| Power Rating | 1800 VA |
| Output Receptacle Type | NEMA 5-20R |
| Output Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-20R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Small Tower Format |
| Height | 7.8" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 12.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |