| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P-HG |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R-HG |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Handling | 1000 VA |
| Surge Energy Rating | 680 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 10 ft |
| Height | 7.3" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 10.5" |
| Weight (Approximate) | 36.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |