Tripp-Lite INTERNET750U Racks
INTERNET750U
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 12 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Number of Surge-only Outlets | 6 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Protection Type |
|
| Cord Length | 6 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity | 750 VA/450 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 380 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | 2 LEDs indicate on/off and overload/check battery |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modem (RJ-11) | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 4" |
| Width | 12" |
| Depth | 7" |
| Form Factor | Ultra-compact Desk-mount |
| Weight (Approximate) | 15.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
2-year warranty; $100,000 connected equipment insurance (USA & Canada only). |
| Directly Connected Equipment Guarantee | $100000 |