| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 5 |
| Number of Surge-only Outlets | 5 |
| Dataline Protection |
|
| Protection Type |
|
| Cord Length | 5 ft |
| Transfer Time | 6 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Energy Saving | Greater than 95% efficiency - GREEN UPS |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 12 A |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
1 x Status LED reports operating mode and fault status |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.20 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 5 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 6.50 Hour |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 4.1" |
| Width | 4.3" |
| Depth | 7.3" |
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| Weight (Approximate) | 3.97 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
Energy Star |
| Software Included | PowerAlert Software |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
2 year warranty. $100,000connected equipment insurance (USA, Puerto Rico & Canada Only). |