| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 4 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 49 kA |
| Power Handling | 1440 VA |
| Surge Energy Rating | 3330 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 2.5" |
| Width | 6" |
| Depth | 3.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |