| Technical Information | |
|---|---|
| AVR | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
| Number of Surge-only Outlets | 4 |
| Transfer Time | 6 ms |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 7 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 11" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 11.3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 18.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |