| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 33 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 13" |
| Maximum Screen Size Supported | 27" |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Finishing | Powder Coated |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material |
|
| Height | 8.27" |
| Width | 15.94" |
| Depth | 4.61" |
| Weight (Approximate) | 2.66 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Wall |
| Additional Information | Min/max arm extension (in.) 4.14 min to 15.95 max |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |