| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 60" |
| Maximum Screen Size Supported | 100" |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Metal |
| Height | 24" |
| Width | 39.72" |
| Depth | 1.25" |
| Weight (Approximate) | 9.92 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | 60" to 100" Flat-Screen Displays |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |