| Technical Information | |
|---|---|
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 48 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 4U |
| Height | 6.9" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 16.7" |
| Weight (Approximate) | 143.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite UPS:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |