| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Backup/Run Time | 0.62 Hour 1000 VA Full Load |
| Output Voltage | 36 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Rack Height | 2U |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 13.3" |
| Weight (Approximate) | 45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |