| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 4 Year |
| Maximum Battery Life | 6 Year |
| Output Voltage | 192 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Rack Height | 3U |
| Height | 5.3" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 28" |
| Weight (Approximate) | 174 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite 5-6KVA SmartOnline Ups Systems |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |