| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 98 ft |
| Video | |
|---|---|
| Graphics Modes | 4K |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Transmitter Height | 3.11" |
| Transmitter Width | 2.13" |
| Transmitter Depth | 2.29" |
| Receiver Height | 3.11" |
| Receiver Width | 2.13" |
| Receiver Depth | 2.29" |
| Transmitter Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |