| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 1 ft |
| Connector Type on First End | HDMI 1.3 Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI 1.3 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | HDMI 1.3 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 1.3 Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1.30" |
| Shipping Width | 6.14" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
TAA |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |