Tripp-Lite B093-008-2E4U-M Accessories
B093-008-2E4U-M
| Technical Information | |
|---|---|
| Device Type | Console Server |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 1000Base-X |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Network (RJ-11) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Management Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 4 |
| Number of USB Ports | 4 |
| Number of Serial Ports | 8 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor |
|
| Height | 1.4" |
| Width | 5.1" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 4 Year |