| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 16 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 100 ft |
| Daisy Chain Supported | Yes |
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | UXGA |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1200 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 20 |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Input Voltage Range | 120V AC to 230V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17" |
| Depth | 9" |
| Weight (Approximate) | 4.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |