| Technical Information | |
|---|---|
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network - Female |
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1.80" |
| Shipping Width | 4.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Tripp Lite NetDirector Matrix KVM Switch |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |