| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Switch | Yes |
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 17" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 10 |
| Number of HDMI Ports | 9 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Range | 120V AC to 230V AC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 18.9" |
| Depth | 26.8" |
| Weight (Approximate) | 26.01 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Platform Supported | PC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |