| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Switch | No |
| Number of Computers Supported | 1 |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 19" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of VGA Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Steel |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 19" |
| Weight (Approximate) | 36 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | B021-000-19: UL 60950-1 (USA), CAN/CSA (Canada), FCC Part 15 Class A, CE, IEC 60950-1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |