| Display & Graphics | |
|---|---|
| Effective Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.7" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 7.41 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |