| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 9 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.4" |
| Width | 6.8" |
| Depth | 3" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 7.80 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |