Transition ME-TX-FX-01SC-NA Transceiver Modules
M/E-TX-FX-01(SC)-NA
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DVI | No |
| USB | No |
| Management Port | No |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Single-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength |
|
| Maximum Distance Supported | 20 km |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 0.9" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |