Transition SGPAT1013-105-NA Transceiver Modules
SGPAT1013-105-NA
Select model
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of PoE+ (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of SC Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 4.8" |
| Weight (Approximate) | 2 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |