| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | SDHC |
| Width | 0.9" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Length | 1.3" |
| Weight (Approximate) | 0.07 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |