| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 32 GB |
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 3072 MB/s (24 Gbit/s) |
| Maximum Read Transfer Rate | 260 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 81 MB/s |
| Buffer | 64 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/300 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Height | 0.2" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 2.1" |
| Weight (Approximate) | 0.39 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |