| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Memory Speed | 1000x |
| Maximum Read Speed | 160 MB/s |
| Maximum Write Speed | 120 MB/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | CompactFlash |
| Width | 1.4" |
| Thickness | 129.9 mil |
| Length | 1.7" |
| Weight (Approximate) | 0.40 oz |