| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 2 TB |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 5120 MB/s (40 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 5400 |
| Buffer | 8 MB |
| BUS Powered | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Drive Interface | SATA |
| Network (RJ-45) | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Purple |
| Product Color | Purple |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Form Factor | 2.5" |
| Durability | Anti-shock |
| Height | 5.2" |
| Width | 3.2" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 10.02 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |